Świat jest stworzony po to, aby stać się kiedyś piękną książką
Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać
Blog > Komentarze do wpisu

Ali und Nino- Kurban Said

Kiedy pakowałam swoją wakacyjną torbę dorzuciłam książkę, która od tygodni czekała na swoją kolej- nie wiedziałam wtedy, że nie tylko akcja książki, ale i rzeczywistość  bardzo mnie zaskoczą. Czytałam tę piękną powieść i myślałam, że chiałabym kiedyś pojechać do Gruzji, chciałabym spacerować uliczkami Baku, Tyflisu ( obecnie-Tbilisi), zobaczyć góry pełne legend i baśni z czasów Szamila, gdy doszła do nas wiadomość, że zaczęła się tam wojna. Ta książka i smutna rzeczywistość nagle ukazały mi moją ignorancję- jakże niewiele wiem o tym zakątku świata. Zachwycam się kulturą Zachodu, znam nazwiska i dzieła wielu Wielkich z tej części kontynentu,a prawie nic nie wiem na temat drugiego bieguna- Gruzji- o której zwykło się mówić, że jest bramą Europy. Czy Gruzja leży w Europie? No tak- przecież aspiruje do NATO i Uni Europejskiej- ale tak naprawdę wielu nas bardziej przypisuje ją Azji. Sami bohaterowie książki mają problemy ze sklasyfikowaniem siebie -jako raczej Europejczyków- ludzi rzek i lasów czy może Azjatów- ludzi gór, piasku i pustyni.

Urodziliśmy się pod tym samym niebem [Ormianie, Gruzini i Muzułmanie] , na tej samej ziemi, różni, a jednak tacy sami, jak Trójca Święta. Europejczycy, a jednak Azjaci, czerpiemy ze Wschodu i z Zachodu i dajemy jednocześnie jedenemu i drugiemu.

To opowieść o miłości napisana pięknym językiem. Nino Kipiani- chrześcijanka i Ali Chan Szirwanszir- muzułmanin szukają swojego miejsca na ziemi. Oboje z bogatych rodzin o wspaniałych tradycjach, przywiązani do swoich światów, religii, rodzin, języka, nawet sposobu jedzenia- wytrwale szukają tego, co ich przede wszystkim łączy. W tym tyglu tak różnorodnych kultur- nie jest to łatwe.

W Ali i Nino zawartych jest wiele trafnych obserwacji, które mimo, że dotyczą czasów I wojny światowej, rewolucji, sama powieść została wydana w Wiedniu 1937r. - nic nie straciły na aktualności. Pomagają zrozumieć ludzi tam mieszkających. Pomagają zrozumieć źródła konfliktów.

Smaczku dodaje też tajemnica związana z autorem tej książki- kim był Kurban Said? Tego nie wie nikt. Być może był to pseudonim pary autorów - austriackiej baronowej Elfriede Ehrenfels i dziennikarza Lwa Nussimbauma. Być może- bo to tylko jedna z hipotez...

Książka urzekła mnie od pierwszej do ostatniej strony.

wtorek, 19 sierpnia 2008, be.el

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2008/08/19 12:40:12
Jak to dobrze, że takie rodzynki jeszcze przede mną:)
-
2008/08/19 15:37:07
Bardzo ciekawą książkę czytałaś. Właśnie dlatego, że dotyczy ona tych rejonów, które są nam niby znane, a jednak obce. Gdyby nie te konfilkty polityczne w państwach byłego ZSRR, to te kraje napewno byłyby bardzo ciekawe turystycznie. To jeszcze nie Azja, ale też - jak dla mnie - już nie Europa. Czuję olbrzymią potrzebę solidaryzowania sie tymi narodami, ciemiężonymi i wciąż zależnymi od innego mocarstwa. Ich kultura jest bardzo ciekawa. I szkoda, że polityczne wojny na górze, a niekiedy i na dole, dotykające zwykłych obywateli, są tak częste. Wojny o monopol nad gazem, ropą i innymi złożami naturalnymi przerażają. A przecież gdyby nie to, to byłoby tyle ciekawych miejsc do odwiedzenia, tam na Wschodzie.
-
2008/08/20 07:14:22
Foxinaa- książkę gorąco polecam:)

Matylda- ja też bardzo przeżywam to, co się zawsze dzieje za naszyą wschodnią granicą- czy to Ukraina czy Gruzja. Już Kapuściński pisal w Imperium, że te kraje byłego ZSRR- nad Morzem Czarnym i Kaspijskim byłyby o wiele atrakcyjnjiejsze niż kraje basenu Morza Śródziemnomorskiego gdyby tylko zechciały się światu pokazać i gdyby nie liczne konflikty na tych terenach. We wszystkich możliwych dodatkach turystycznych pożeramy z mężem artykuły o tych terenach i marzymy, żeby kiedyś tam pojechać.
-
2008/08/21 09:26:00
Rzeczywiście książka wspaniała...
Bardzo oddaje klimat tamtych stron, ludzi tam żyjących przez co czyta się jednym tchem.

pozdrawiam:)
-
2008/08/22 07:44:01
Paulina- Prawda, ze piękna?