Świat jest stworzony po to, aby stać się kiedyś piękną książką
Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać
Blog > Komentarze do wpisu

Fra Angelico- Zwiastowanie (1450)

Bardzo podoba mi się ten obraz. Zwiastowanie- chyba jedna z największych Tajemnic. Nieraz się nad nią zastanawiałam i rozumem pojąć nie mogę. Nagle zjawia się jakiś skrzydlaty osobnik, który wpadł tylko na chwilę, by przekazać, że za kilka miesięcy narodzi się Cudowne Dziecko o imieniu Jezus. A co na to powie narzeczony Józef? Czy będzie tak naiwny, że od razu uwierzy, czy jednak będzie miał wątpliwości? Był przecież zwykłym człowiekiem i kierowały nim zwykłe ludzkie uczucia. Tyle znaków zapytania dla nas śmiertelników. Może tak ma właśnie być? Nie, obraz nie daje nam odpowiedzi na pytania i nie rozwiewa wątpliwości. U góry po lewej stronie, upadek człowieka- opuszczanie raju Na pierwszym planie Anioł Gabriel i Maryja- nadzieja na przyszłość. Na mojej reprodukcji domowej widać więcej szczegółów, można się zachwycić prostotą, kolorem i kompozycją obrazu.

Michał Anioł powiedział o autorze tego dzieła-

Zacny ten człowiek malował sercem. Posługując się pędzlem, potrafił dać wyraz swej pobożności i głębokiej wierze, czego ja osiągnąć nie potrafię, bowiem zgoła nie czuję w sercu tak szlachetnych skłonności.

Jeszcze jedno spostrzeżenie: zachwycamy się Wielkimi tego świata. Kuszą nas głośne nazwiska- Rafael, Caravaggio, Tycjan. Tymczasem warto niekiedy sięgnąć do dzieł mniej znanych, by odkryć, choćby tylko dla siebie , podobne jak ta- perełki.

sobota, 20 grudnia 2008, be.el

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2008/12/22 13:42:21
Masz rację ,czasem zbytnio zawierzamy wielkim nazwiskom.Fra Angelico namlował coś pieknego i wzruszjacego, co chwyta za serce. Dzięki,ze zamieściłaś tę reprodukcję.
-
2008/12/22 14:02:09
znam ten obraz, ale faktycznie dawno go nie widziałam, tym bardziej dzięki, że go przypomniałaś na blogu...pozdrawiam;)