Świat jest stworzony po to, aby stać się kiedyś piękną książką
Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać
Blog > Komentarze do wpisu

Ukryty kwiat- Pearl S. Buck

Jeśli ktoś rozpoczął swoją znajomość z laureatką Literackiej Nagrody Nobla z 1938 od Łaskawej ziemi- ten zawsze przy kolejnej książce pisarki będzie czuł pewien niedosyt. To tak jak z pierwszą miłością- każdy następny obiekt naszego zainteresowania będzie zawsze poddawany próbom i porównaniom, niezależnie od naszej woli. Gdzieś to w nas siedzi i nic na to poradzić nie można. Tak jest właśnie w moim przypadku- zaczęłam od przepysznego deseru- cdn. jest już tylko pyszny. Mówi się trudno. Łaskawa ziemia sprawiła jednak, że zwróciłam uwagę na pisarkę, o której przypadkowo gdzieś coś przeczytałam, zaraz popędziłam do biblioteki i zmusiłam szanowną panią bibliotekarkę, by z magazynu wyniosła, co miała na stanie. Wtedy nie było tego zbyt wiele i wszystko dużo starsze ode mnie- trochę zakurzone, o charakterystycznym zapachu książek zapomnianych. Jednak to i tak wystarczyło, bym zainteresowała się bliżej twórczością noblistki. Bardzo chętnie sięgam po coś nowego- przyznaję, z nadzieją, że nowa książka pobije wspomnianą już Łaskawą ziemię.

W powieści Ukryty Kwiat autorka podjęła tematykę amerykańsko- japońską. Temat dość bolesny- okupacja amerykańska w Kraju Kwitnącej Wiśni, miłość młodziutkiej i pięknej Japonki i amerykańskiego żołnierza. Trudno kochać, gdy ma się przeciw sobie wszystkich i wszystko- rodzinę, tradycję, stereotypy, zranione społeczeństwa i przepisy zakazujące wiązania się z kolorowymi. Czy młodym uda się pokonać przeciwności i znajdą szczęście oraz sprzymierzeńców w najbliższych im osobach? Zachęcam do szukania odpowiedzi na własną rękę.

(...)miłość to nie rozsadek, to zaledwie uczucie. Szybko przemija, a życie płynie dalej. [Ojciec Josui]

Pearl S. Buck umie swoim powieściom nadać specyficzny i oryginalny klimat, a mimo nobliwego wieku ich język jest nadal świeży i aktualny. Również i w tej powieści. Książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością i szybko.  Tak jest ze wszystkimi powieściami Buck- wciągają niesamowicie i zazwyczaj zarywa się noc- ja tak w każdym razie mam:) Znajdziemy tu tematykę innych kultur (wszystkie książki, z którymi do tej pory miałam do czynienia traktowały wyłącznie o Chinach), szukanie nici porozumienia między Wschodem i Zachodem. W ciekawy sposób ukazane zostały  różne przeżycia, reakcje, emocje i mentalności. Powieść przedstawia życie kobiety i mężczyzny, którzy muszą się nauczyć, jak radzić sobie z komplikacjami niesionymi przez życie w świecie, gdzie Japończycy i Amerykanie nie zakochują się w sobie, a tym bardziej nie zawierają małżeństw. 

Pisarka otrzymała nagrodę również za wkład w literackie porozumienie między narodami. W tej powieści ten aspekt jest wyjątkowo wyraźny. Książkę - pyszną- do zjedzenia polecam.

sobota, 28 lutego 2009, be.el

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/03/01 00:51:38
Mam właśnie wielką ochotę znaleźć książkę, dla której warto byłoby zarwać noc, więc może Pani Buck? Poszukam ... :)
-
2009/03/01 20:23:20
Dużo jest takich książek- a ta faktycznie do nich się zalicza. pozdrawiam
-
2009/03/01 22:33:48
Prędzej czy później (choć mam nadzieję, że prędzej) zdobędę tę książkę :)
Cieszę się, że Muza wydaje Pearl Buck - i ciekawa jestem, ile tytułów jeszcze wyda. Bo trzeba przyznać, że pisarka trochę tych powieści na koncie ma ;)
-
2009/03/01 22:53:59
A ja jeszcze niczego tej autorki nie przeczytałam, chociaż parę tygodni temu wpadła mi w oko jako zapowiedź wydawnicza. Muszę po nią sięgnąć
-
2009/03/01 22:58:07
Katja, gorąco Cię zachęcam, żebyś nadrobiła zaległości :) Ja tę panią uwielbiam! :)
-
2009/03/04 06:28:03
Germini- faktycznie Muza zrobiła swietną rzecz wydając ksiażki Buck- a zaczęła robić to krótko po moim odkryciu tej pisarki. Faktycznie- książki sa takie, że dech zapiera.

Katja- Polecam!!!
-
2012/02/26 13:51:06
Przeczytałam, mi się bardzo nie podobała niestety
-
2012/02/26 13:58:40
Ciekawy blog, często tu zaglądam. Czekam na nowe wpisy! W miedzy czasie zapraszam do siebie tajemnicawiary.blox.pl Pozdrawiam