Świat jest stworzony po to, aby stać się kiedyś piękną książką
Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać
Blog > Komentarze do wpisu

Rozważna i romantyczna - Jane Austen

Książka stała u mnie na półce przez kilka miesięcy. Sama nie mogę pojąć, jak to się stało, że nie zwracałam na nią najmniejszej uwagi. Kupiona na potem, na kiedyś tam. Tymczasem przepadłam na długie godziny.... Przez kilka wieczorów przenosiłam się w odległe czasy starej Anglii, gdzie dwie siostry - jedna rozważna - Eleonora, druga romantyczna- Marianna, szukają swojego miejsca na ziemi. Panny Dashwood, po śmierci ojca, oszukane przez przyrodniego brata, są w dość trudnej sytuacji materialnej- nie należą do najatrakcyjniejszych partii, ale mają coś, czego brakuje tak wielu pustym panienkom z dobrych domów. Są dobrze wykształcone, mądre, wiedzą co to godność, przyjaźń, dobre wychowanie. Czy ich marzenia się spełnią? Czy to akurat wystarczy, by dobrze wyjść za mąż? Jane Austin (1775 - 1817) to perfekcyjna obserwatorka ówczesnego społeczeństwa, dokonała trafnej analizy panujących stosunków społecznych, często z dużą dozą humoru i ironii. Czytanie tej książki sprawiło mi ogromną przyjemność. Nie powiem, lektura ta skłoniła mnie do poszperania w historii literatury polskiej. Byłam ciekawa czy jest wzmianka o kimś a'la Jane Austin. Okres oświecenia. Niestety królowali u nas panowie- Niemcewicz, Zabłocki i inni. Pań raczej jak na lekarstwo. Doszukałam się krótkiej informacji o Klementynie z Tańskich Hoffmanowej (1798-1845), która pisała powieści historyczne. Napisała między innymi Listy Elżbiety Rzeczyckiej (1824) i Dziennik Franciszki Krasińskiej (1825). Polem jej obserwacji są zwłaszcza dwory magnackie, np. w Listach Elżbiety Rzeczyckiej opisuje dwór Czartoryskich w Puławach. [Historia literatury polskiej w zarysie - PIW, tom 1, str. 205] Brzmi ciekawie. Wracając do Rozważnej i romantycznej - przyznaję, że dopiero teraz chętnie obejrzałabym film pod tym samym tytułem.

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

poniedziałek, 20 kwietnia 2009, be.el

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/04/20 22:45:32
Uwielbiam! Jane Austen i jej książki:)
moja ulubiona to "Duma i uprzedzenie" :)
-
2009/04/21 09:28:18
Cieszę się, że jeszcze wiele przede mną:)
-
2009/04/21 09:38:17
Powieści Jane Austen wspominam z czasów licealnych z ogromnym sentymentem, ale wszystkich nie przeczytałam jeszcze i jest do czego wracać :) Postanowiłam sobie zresztą zebrać wszystkie te pięknie wydane ze Świata Książki - już dwie mam :)))
-
2009/04/21 10:14:13
Uwielbiam je i w tłumaczeniach, i w oryginale wcale nie są napisane trudnym językiem i nie trzeba być anglistą (jak ja) żeby sobie z nimi poradzić :)
-
2009/04/22 08:56:24
Też planuję zebrać wszystkie książki Austen. Co do języka - w oryginale niestety nie przeczytam :(, a stylizacja językowa epoki w polskim przekładzie - moim zdaniem doskonale zachowana - nie przeszkadza, dodaje wręcz niesamowitego posmaku epoki, buduje klimat powieści. Delicja- mniam!