Świat jest stworzony po to, aby stać się kiedyś piękną książką
Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać
Blog > Komentarze do wpisu

Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego - Jean M. Auel

Zawsze z mieszanymi uczuciami sięgam po książkę, na okładce której pierwsze, co rzuca się w oczy, to informacja – Światowy bestseller. Tymczasem Klan, całe 629 stron, połknęłam w przeciągu kilku dni. Książka sięga do naszych korzeni, bo akcja rozgrywa się przed tysiącami lat, w epoce lodowcowej. Oto mała dziewczynka Ayla traci swój klan w wyniku trzęsienia ziemi. Przez wiele dni błądzi po świecie  w poszukiwaniu swoich. Na próżno. W końcu trafia na plemię – Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego. Wiadomo, że jako NOWA i OBCA łatwo mieć nie będzie. Oprócz świetnie zarysowanych postaci, wzbudzających w czytelnikach sympatię i uczucia nieprzyjazne, zachwyciły mnie opisy świata zwierząt, roślin, życia jakie prowadzili nasi praprzodkowie. Świat, w którym nasi przodkowie nie porozumiewali się tak jak my. Wykorzystywali gesty, mimikę twarzy, ruchy ciała. Ich ciała wyglądały jakby zniekształcone, nieforemne, nieproporcjonalne. Ayla była piękna. Ale jaki był wtedy kanon piękna, przed wiekami? Wynalazki, dla nas tak oczywiste, dla mieszkańców starego kontynentu rzeczy, które całkowicie zmieniały historię i bieg wydarzeń. Oczywiście znawcy mogą się doczepiać do pewnych wątków, że przecież wcale tak nie było, że pewne zachowania, zdarzenia, nie mogły mieć miejsca. Proszę bardzo – od czego jest literatura fachowa. Zresztą nawet dzisiaj naukowcy niewiele mogą powiedzieć na temat czasów sprzed blisko 30 tysięcy lat. Hipotezy, przypuszczenia, zagadki. Sama książka powstała blisko 30 lat temu – zatem i stan wiedzy, w momencie jej ukazania od tego współczesnego pewnie uległ zmianie na korzyść. Książka pobudziła moją wyobraźnię typowego laika, pozwoliła przenieść się w tak odległe czasy, o których praktycznie nic nie wiedziałam do tej pory. Były miejsca, które mnie denerwowały, jakieś dziwne zwroty akcji. Odkładałam książkę zdegustowana i szłam spać. A nazajutrz wszystko zaczynało się od nowa. Co będzie dalej, jak zachowa się Ayla? Przeszkadzało mi przedstawienie Ayli jako …nadkobiety. Ayla wszystko wie, na wszystko znajdzie radę.  Jednak takie ukazanie głównej bohaterki rekompensuje ciekawa fabuła i nieprzewidywalność zakończenia. Tak, Klan jest niewątpliwie światowym bestsellerem. A do rzeszy wielbicieli – dołączyłam w tym tygodniu i ja.

Cykl Dzieci Ziemi obejmuje następujące książki:

Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego

Dolina Koni

Łowcy mamutów

Wielka wędrówka

Kamienne sadyby

 

Wydawinictwo Zysk i S-ka

sobota, 24 października 2009, be.el

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/10/24 16:20:45
Ja przeczytałam na razie dwie pierwsze części, ale ich jest sześć, nie pięć, mam wszystkie. Między "Łowcami mamutów" a "Wielką wędrówką" jest jeszcze "Rzeka powrotu".
A, i oglądałam kiedyś film na podst. pierwszej części - nawet niezły był.
-
2009/10/25 06:53:59
Jestem ciekawa, czy pozostałe części są równie interesujące jak pierwszy odcinek. Uzupełnię moją listę o brakujący tytuł:)
-
2009/10/27 13:38:28
Ojej, właśnie wczoraj oglądałam tą książkę w empiku i zastanawiałam się czy warto... Po Twojej recenzji już wiem, że tak :) P.S.: podziwiam szybkość czytania :)
-
2009/10/27 15:55:08
Przeczytałam swego czasu całosc ( Ostatnią część naqet sobie zakupiłam, bo w biblotece nie było jeszcze ... ) - jak fajnie po tej lekturze opoiwada się o prehistorii dzieciom na lekcjach :-) Momentami wiało nudą w inektórych tomach ... ale generalnie OKi
-
2009/11/01 10:10:12
Dla mnie Ayla to cudowna postać. Nie odbierałam jej jako nadkobiety. Była raczej uosobieniem siły drzemiącej w każdej kobiecie i to siły, któa gin ie w świecie dominowanym przez mężczyzn. Ona po prostu myśli i w miarę możliwości realizuje swoje pomysły, przełamuje istniejące już wtedy stereotypy. To postać interesująca, ponadczasowa i zmuszająca do refleksji. Pozostałe części klanu, są warte przeczytania, można pytać o nie bibliotekach, w mojej dostałam komplet. Nie podobał mi się film zrobiony na podstawie książki.
-
Gość: lolawawa, *.dynamic.gprs.plus.pl
2013/11/09 09:38:29
książka/-i jest świetna tym bardziej że oparta o naukowe badania a nie jakieś tam fantasy bzdety - czyta się jednym tchem ja też wszystkie tomy łyknęłam jednym tchem - i żałowałam że tak szybko czytam :)
-
2014/10/29 14:57:31
Rzeka powrotu i Wielka wędrówka to w zależności od wydania albo dwa osobne tomy (2x ~450str) albo jeden Wielka wędrówka (~850st). A w 2011 wydany został jeszcze kolejny tom sagi: Kraina Jaskiń.