Świat jest stworzony po to, aby stać się kiedyś piękną książką
Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać
Blog > Komentarze do wpisu

Czytelniczka znakomita - Alan Bennett

Z ulgą wróciła do karety i sięgnęła pod poduszkę, żeby wyjąć książkę. Książki jednak nie było. Kareta ruszyła z łoskotem. Królowa, ani na chwilę nie przestając machać do poddanych, ukradkiem i po omacku zaczęła szukać zguby pod innymi poduszkami.

-Nie siedzisz na niej przypadkiem?

-Na czym?

-Na mojej książce.

-Nie. Patrzą na nas kombatanci weterani na wózkach, machaj, na litość boską!

Książka odbrązowiła królową angielską. Nagle objawiła mi się jako kobitka z krwi i kości – z CHARAKTEREM, mało tego – z pasją czytelniczą, typową tylko dla wyrafinowanych pożeraczek książek. Słyszycie hasło – królowa angielska – i co sobie zaraz wyobrażacie? Zimna, zdyscyplinowana, z zasadami, punktualna, z manierami, dobrze wychowana, na dystans. Może i taka była KIEDYŚ, ale pewnego dnia stało się coś nieoczekiwanego. W pogoni za ukochanymi psami, królowa natrafiła na bibliowóz, który zaparkował na chwilę na tyłach pałacu. I zaczęło się. Monarchini wypożyczyła pierwszą książkę z grzeczności – bo tak WYPADAŁO zrobić. Ale to, co nastąpiło potem, przeszło najśmielsze oczekiwania. Samej królowej również. Teraz, gdy widzę Jej Królewską Mość na ekranie telewizora – w karecie, przemawiającą w Parlamencie, wysilam wzrok i wypatruję książki – a nuż będzie wystawała ona z torebki, albo spod poduszki, na której właśnie monarchini spoczęła. Bo królowa kocha czytać – tak jest przynajmniej w książce Alana Benetta – świetnie skrojonej historii, pełnej humoru, ironicznych dowcipnych dygresji, niesamowitych zwrotów akcji, przemyśleń związanych z szeleszczącymi kartkami. No bo proszę sobie wyobrazić, że królowa potrafi symulować przeziębienie, by móc w cieplutkim łóżku oddawać się ulubionej lekturze, ukrywa się z książką w najmniej uczęszczanych zakamarkach jej rozlicznych posiadłości,  przestaje przykładać wielką wagę do tak starannych kiedyś w „erze przedksiążkowej” fryzur i garderoby, skraca oficjalne wizyty, wprawia w zakłopotanie głowy państw pytając o pisarzy i szczegóły z ich życia prywatnego, zamęcza członków rodziny królewskiej tematami okołoksiążkowymi, wypytuje o upodobania lekturowe, wciska im książki do rąk, aby później sprawdzić, czy na pewno je przeczytali. (O Boże, skąd ja to znam?) Każdy, kto kocha kontakt z książką, w opowieści Bennetta odnajdzie kawałek siebie. Same książki otwierają przed królową nieznany do tej pory świat, uwrażliwiają ją na drugiego człowieka, każą dostrzec rzeczy, na które wcześniej nie zwracała uwagi. Jako że lubię podglądać, co inni czytają, informuję, że królowa angielska czytuje takie nazwiska jak: Henry James, Sylwia Plath, Virginia Woolf, Alice Munroe i wielu innych, a nawet od czasu do czasu jakieś czytadełko pospolite się na tej liście trafiają.

Coś w tej historii musi być, ponieważ niedawno media podały, że Jej Królewska Mość część swoich obowiązków przekazała najstarszemu wnukowi. Wszyscy się głowią, dlaczego? Po tej lekturze odpowiedź jest prosta – Szanowni Państwo! Monarchini chce mieć w końcu święty spokój i duuuuuużo czasu na czytanie ulubionych książek.


Wydawnictwo Media Rodzina

niedziela, 17 stycznia 2010, be.el

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/01/17 23:06:46
Muszę to przeczytać. Uwielbiam książki o czytaniu:-))
-
2010/01/18 13:07:55
niezła synchronizacja - pisałam o tej książce u siebie dosłownie kilka dni temu :) pozdrawiam.
-
2010/01/18 17:00:55
W końcu wydano ją po polsku :) Mam na nią chrapkę odkąd przeczytałam recenzję u Padmy. Pozdrawiam!
-
2010/01/18 17:51:48
Mimowolnie solidaryzuję się z Królową, bo jeśli czyta i Plath, Woolf, to nie mogę inaczej :-)
-
2010/01/18 19:59:00
Kurcze, rzeczywiście jak tylko przeczytałam Królowa Brytyjska (specjalnie z dużych liter zapisałam), to od razu skojarzyła mi się z zimną i wytworną, damą,a to przecież taka sama kobieta jak i my, tyle, że urodzona w arystokratycznej rodzinie. Muszę gdzieś tą powieść dorwać : )
-
2010/01/18 20:32:48
Wlasnie tez niedawno skonczylam czytać, ale bylam ciut zawiedziona. Taka juz ze mnie maruda ;)
-
2010/01/19 15:54:04
Kot_w_butach - też lubię takie książki i jak najbardziej rozumiem wszystkie wariactwa z tym nałogiem związane. Ciekawam, czy ktoś ułożył listę książek o książkach.

Jeanne_n -przy wolnej chwili odwiedzę i przeczytam:)

Lilithin- u mnie też wszystko przez Padmę. Kilka miesięcy temu czytałam u niej recenzję i pomyślałam - szkoda, że nie ma po polsku. A tu proszę....:)

Joanna_czytelnik - mi za bardzo lista królowej lista nie odpowiada, ale sam bzik książkowy - to już moja bajka.

Pandorcia89- polecam!

Peek-a-boo - a dlaczegóż to?:(
-
2010/01/19 22:36:24
No właśnie sama sie zastanawiam. Jak bede pisala notke, to może jakos mi sie uda to okreslic ;)
-
2010/01/21 08:27:10
Jestem ciekawa Twoich refleksji
-
2010/01/25 15:46:10
Właśnie kończę oryginalne wydanie - wyobraź sobie, z jakim zgrzytaniem zębów przyjęłam fakt, że w międzyczasie wydano ją po polsku, a ja męczę się z angielskim ;) Ale to nic, przeczytam drugi raz, bo bardzo mi się podoba :)