Świat jest stworzony po to, aby stać się kiedyś piękną książką
Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać
Blog > Komentarze do wpisu

W pierścieniu ognia - Suzanne Collins

Podobnie jak przy pierwszej części – tak i teraz przepadłam. Gdyby ktoś nie wiedział, co mam na myśli to krótko sprecyzuję - zaczynam czytać wieczorem, a potem nagle stwierdzam, że właściwie na dwie godzinki nie opłaca się iść spać, bo i tak zaraz muszę iść do pracy – tylko jak tu przeżyć dzień bez krzty snu? W dodatku po pracy, zamiast się położyć, jestem na pełnych obrotach przy dwójce rozrabiaków. Ot, ciężki bywa żywot mola książkowego.

W pierścieniu ognia jest świetną propozycją dla starszej młodzieży i dla dorosłych. Przenosi nas do przyszłości jakiegoś dziwnego państwa - tworu, które powstało na ruinach Ameryki Północnej. Co roku Kapitol organizuje Igrzyska Śmierci. Katniss i Peeta zwyciężyli w 74 rozdaniu – po raz pierwszy zdarzyło się, że przeżyło dwóch zwycięzców. Myliłby się jednak ktoś, że oto dwójka młodych ludzi zrobiła swoje, wróci do domu i będzie pędzić sielankowy żywot. Kapitol nie śpi, tym bardziej, że zachowanie głównej bohaterki, spowodowało falę protestów i niechęci. Katniss i Peeta szykują się do objazdu dwunastu dystryktów, a podczas tej podróży zobaczą więcej niż mieli zobaczyć, zaczną rozumieć pewne fakty i zaczną dojrzewać do podjęcia bardzo trudnych decyzji.

Mimo tego, że świat z książek Suzanne Collins to czysta fikcja literacka, nie sposób myśleć o pewnych rzeczach, które się jednak zdarzają – może nie w stu procentach pokrywają się, ale może … kto wie. Jak choćby scena z przyjęcia, podczas którego goście prowokują wymioty, by za chwilę znów obżerać się w nieskończoność smakołykami ze stołu.  Gdy tymczasem setki tysięcy cierpią straszny głód. Czasem nawet zadaję sobie pytanie – dokąd zmierza świat… Właściwie człowiek interesujący się zmianami gospodarczymi, historią, polityką pokusiłby się o kolejne wątki, które pasują do tego, co dzieje się w poszczególnych dystryktach, a potem na arenie. Bo Katniss w tej części znów wróci na pole walki – ale dlaczego i jak się skończą 75 igrzyska – nie zdradzę. Czy ja napisałam może: Jak się skończą? Jak skończy się druga część trylogii? Wszyscy, którzy są już po lekturze, czekają na kolejny tom, bo po kolejnej części więcej pytań niż odpowiedzi. Świetnie napisana, świetnie przetłumaczona, pełna zwrotów akcji, niespodzianek, a przede wszystkim emocji – POLECAM!

Obydwie części zdobyły serce wielu w mojej rodzinie:)

Zachęcam do przeczytania pierwszej części – Igrzyska śmierci.

Wkrótce kolejny tom!

Wydawnictwo Media Rodzina

poniedziałek, 23 sierpnia 2010, be.el

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: