Świat jest stworzony po to, aby stać się kiedyś piękną książką
Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać
Blog > Komentarze do wpisu

Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie - Małgorzata Gutowska - Adamczyk


Druga część trylogii – z podtytułem Cieślakowie, porwała mnie i oczywiście żałuję, że trzecia, ostatnia,  ukaże się dopiero jesienią przyszłego roku. Jeśli ktoś chce przeczytać dzieje rodziny Cieślaków, radzę jednak zacząć od Zajezierskich. Wprawdzie autorka na samym początku wprowadza nas w całą tę historię jeszcze raz – w dużym skrócie, jednak na pewno łatwiej będzie połączyć fakty, osoby, zdarzenia – choć znam osoby, które połknęły bakcyla bez pierwszego tomu. A jest ich cała masa. Mimo że w podtytule pojawiło się nowe nazwisko, autorka swoją uwagę poświęca wszystkim bohaterom, a Cieślaków jest chyba nawet trochę mniej niż ziemian z Zajezierzyc. A samą książkę czyta się … jak kryminał. To cenna wyprawa do przeszłości, na początek wieku XX i w Dwudziestolecie Międzywojenne. Autorka dba o szczegóły – każdego bohatera opisuje dokładnie, jego strój, sposób bycia. Dalej – opisuje domostwa, dwór ziemiański, potrawy, modę, ulice miast i miasteczek polskich (dużo można dowiedzieć się o Płocku i Warszawie), panujące obyczaje, afery, świat rewii, szkołę, przyrodę. Dla mnie jednym z najważniejszych elementów w tej książce jest historia w tle, której tu mnóstwo – i to malowniczo opisanej. Ku mojej radości tajemnica szczątków znalezionych podczas prac na rynku w Gutowie nie została odkryta – jednak dowiadujemy się kilku nowych ciekawych informacji. Czyli jest materiał na nową książkę, na którą niestety przyjdzie czekać prawie cały rok.

Cukiernię czytałam podczas mojego kilkutygodniowego pobytu z dziećmi w sanatorium. Dzięki niej poznałam kilka ciekawych osób. Przede wszystkim starszą panią, która znała już pierwszy tom, poznaniankę, którą ta książka wręcz zainspirowała to szukania swoich korzeni i przodków. Opowiadała mi z jakimi wypiekami na twarzy czytała w Archiwum Miejskim dokumenty dotyczące praprapradziadka. Oczywiście pożyczyłam jej drugi tom.

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

środa, 15 grudnia 2010, be.el

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/12/15 20:12:42
lubię tę autorkę więc książkę pewnie przeczytam. ;)
-
2010/12/15 20:42:37
Czytałam tylko: Wystarczy że jesteś. Też mi się podobała. Może sięgnę po inne. A cukiernia - smakowity kąsek:)
-
2010/12/15 20:50:56
Mnie ta druga część podobała się odrobinę mniej niż pierwsza, ciekawa jestem więc trzeciej.
-
2010/12/15 22:47:33
Trzecia ma być podobno osadzona w czasach II wojny światowej. Może naprawdę być ciekawa. Z resztą jak dla mnie i dwie poprzednie już były bardzo interesujące.
-
2010/12/17 11:29:38
tak się cieszę, bo ja wybrałam to jako lekturę na święta. Mnie też się podoba, jestem dopiero na początku drogi
-
2010/12/18 09:46:10
Gania 76- u mnie na odwrót. Właśnie druga wciągnęła mnie niesamowicie:)

Chwila 60 - podzielam zdanie

Kasia.eire - a ja przy ciekawej książce, którą już mam za sobą zawsze zazdroszczę innym, że lektura dopiero przed nimi. Miłych chwil!
-
2010/12/20 06:51:55
Ja kupiłam już w zestawie pod choinkę dla mamy