Świat jest stworzony po to, aby stać się kiedyś piękną książką
Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać
Blog > Komentarze do wpisu

Janusz Korczak. Fotobiografia - Maciej Sadowski (koncepcja, wybór tekstów i opracowanie graficzne)

Książka o Januszu Korczaku to książka osobliwa, bowiem jest niewiele takich pozycji na naszym rynku. Fotobiografia. Zdjęcia wyszperane, czasem znane z publikacji prasowych, bądź innych książek. W związku z rokiem Korczaka, pojawiło się ich mnóstwo. Przewijały się gdzieniegdzie jako dodatek do dłuższych tekstów. Z oznakami starości, w kolorze sepii,  nadgryzione zębem czasu. Tutaj odgrywają pierwszoplanową rolę. To one są najważniejsze. W dużym formacie, poddane obróbce komputerowej, otrzymały jakby drugie życie. Do tego wybrane teksty: fragmenty książek, pism, listów, pamiętnika, myśli w powiązaniu z obrazem nabierają szczególnego znaczenia. Pomagają zrozumieć wiele spraw z życia osobliwego człowieka. Osobliwego - zwłaszcza na nasze czasy – bo jak to jest poświęcić wszystko dla innych, idei; zrezygnować z prywatnego życia, zapomnieć o sobie, oddać się drugiemu człowiekowi. Heroizm, którego nie potrafimy pojąć do końca, który dziś może niektórym się wydawać i dziwaczny i głupi. Nie na nasze czasy – gdzie liczy się głównie …mieć. Ze zdjęć spogląda na nas człowiek z charakterystyczną spiczastą bródką. Anna Czerwińska - Rydel w swojej książce dla dzieci o Korczaku przedstawiła taką oto scenę rodzinną, w której mieszkańcy bogatego domu przy Bielańskiej 18 mówią o nim: mazgaj i głupi. I że niczego w życiu nie osiągnie. Zdjęcia chronologicznie przedstawiają kolejne etapy życia: najpierw dzieciństwo, Praskie Gimnazjum, matura, wydział lekarski Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, podróże, działalność literacka, Dom Sierot Przy Krochmalnej, getto. W tle wydarzenia początków XX wieku: I wojna światowa, przedwojenna stolica, czasy okupacji, ludzie, którzy przewinęli się przez jego życie, również zaangażowani w wychowanie dzieci. Jego książki: Król Maciuś Pierwszy, Bankructwo Małego Dżeka, Kiedy znów będę mały, Kajtuś Czarodziej. Nie ma tu żadnych sensacji, plotek. Choć… jest jedna, wywołana właściwie przez samego bohatera tej książki. Otóż Korczak nigdy nie był pewien, ile w rzeczywistości ma lat:) Czy akurat tyle, co myśli, czy może rok więcej?

Autor podjął próbę ukazania pewnego życiorysu – człowieka z jego marzeniami, obawami, niepewnością. Bo takie też były w jego życiu. Wiele z myśli Doktora zaskakuje aktualnością. Mądre, trafione, takie oczywiste. Książka, która sprawia, że o Korczaku zaczynamy myśleć jako o człowieku z krwi i kości, a nie tylko jako szacownym panu z pomników i poważnych portretów. Człowiek, który w ciężkiej chwili mruczał ponoć pod nosem: Cały kram w dupie mam*.

 

Obok tekstu polskiego występuje również tekst angielski. Na końcu – Kalendarium życia. Całość robi wrażenie, teksty dobrane starannie, ciekawe opracowanie graficzne – edytorsko – piękna książka.

  • str. 123

 

Wyd. Iskry

 środa, 10 października 2012, be.el

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2012/10/11 02:52:09
fajny
-
2012/10/11 21:47:09
:)