Świat jest stworzony po to, aby stać się kiedyś piękną książką
Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać
Blog > Komentarze do wpisu

Szybko, smacznie, domowo - Magdalena Grzegorczyk

Magdalena Grzegorczyk jest autorką popularnego bloga kulinarnego Gotuj. Skutecznie. Tv. Kiedy przeglądam książkę i wybieram przepisy myślę o tym co powiedziała do mnie jedenaście lat temu pewna lekarka, kiedy razem z maleńkim synem pojechaliśmy na wizytę kontrolną dla niemowląt: „Czy w Państwa domu się gotuje?”. Dziwne pytanie znalazło odzwierciedlenie w naszej równie zdziwionej minie. „Oczywiście, że się gotuje” – odparłam. „Niech się pani nie dziwi. – odparła pani doktor – Naprawdę znam wiele domów, w których są piękne żurnalowe kuchnie, a w których się nie gotuje”. Nieee, u nas się dużo gotuje, właściwie dzień wcześniej zastanawiam się co przygotować dla dzieci, by po powrocie ze szkoły miały coś ciepłego do zjedzenia, a nie objadały się chlebem albo nie daj Boże słodyczami. Zabiera to oczywiście trochę czasu. Ale można się zorganizować. W wielu domach moich znajomych tak jest. U mojej znajomej obok garnka z gotującą się zupą leży wielka łyżka. Co jakiś czas któryś z domowników próbuje, czy aby na pewno wszystko dobrze z tą zupą. No a rosół ze świeżą pietruchą i lubczykiem prosto z ogrodu wyciąga wszystkich z najdalszych zakątków domu.

Książka Magdaleny pokazuje, że wielu z nas tak ma. Troszczymy się o rodzinę, chcemy by wszyscy jedli zdrowo. Niektórzy to lubią, inni nie. W książce dużą wartością dodaną jest to, że oprócz ciekawych przepisów można odszukać pasję gotowania i radości z tego, że coś robi się dla osób, które się kocha. Książka jest tak przejrzyście napisana, że z przepisami poradzą sobie osoby nie zaprawione w kuchennych bojach, początkujący, mężczyźni. Można tu znaleźć szeroki wachlarz najróżniejszych receptur: od przekąski, po danie główne i deser. I choć zdarzają się wyszukane składniki, w przeważającej części znajdziecie tu produkty, które można kupić w polskich sklepach.  Potrawy z polskiej i obcej kuchni, choć nasza, tradycyjna zdecydowanie dominuje. Każdy przepis poprzedzony jest krótkim wstępem: krótkie refleksje autorki związane z danym daniem. Potem: składniki. Po nich wypunktowane czynności: krok po kroku. Większość potraw jest zilustrowana jednym zdjęciem, niektóre pokazują poszczególne etapy prac podczas gotowania i pieczenia. Całość podzielona na 6 rozdziałów różnej długości: dania popularne z bloga, przed pracą (lubię ten dział, bo cierpię na chroniczny brak czasu, a tu znajdziecie przepisy na dania baaaardzo szybkie), w pracy (kilka przepisów na dania na wynos, które sprawią, że nie dopadnie nas nagły głód), po pracy - długi dział z przepisami na potrawy na następny dzień. Wrzucamy wszystko do garnka, samo się gotuje, a my robimy coś innego), weekend, spotkania towarzyskie.

 

Jak przyznaje autorka w doborze przepisów kierowała się myślą: proste i szybkie. Znalazłam w książce kilka ciekawych inspiracji i podpowiedzi, jak lepiej zorganizować sobie czas w kuchni. Magdalena przekonuje, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Czy piekliście kiedyś tort? Brzmi dla niektórych jak demon. Bo tort wielu kojarzy się z barierą nie do przebycia. Tymczasem w jej wykonaniu wydaje się być zadaniem do zrealizowania. Tort cappuccino jest pyszny. Podobnie jak domowe pieczywo czosnkowe, farsze do jajek, drożdżówka z kruszonką, klopsiki z ziemniakami.

Wydawnictwo Olesiejuk

środa, 09 marca 2016, be.el

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: