Świat jest stworzony po to, aby stać się kiedyś piękną książką
Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać
Blog > Komentarze do wpisu

Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu - Anna Czerwińska-Rydel/ il. Dorota Łoskot-Cichocka

Lubiłam Sienkiewicza, lubię i dzisiaj. Mam do niego sentyment. Stał się niestety ofiarą różnych statystyk, żartów i teorii spiskowych. Biedny – bo ciągle przywoływany w różnych ankietach: Czytasz coś? A jeśli tak – to co? I wyskakuje z krzaków Henryk. Tymczasem ci najwięksi krzykacze niech pokażą KTO TAK dzisiaj potrafi opowiadać? (może Sapkowski????) . Biedny – bo przez to całe zamieszanie, wręcz nie wypada się głośno przyznawać do takich literackich sympatii.  Gdzieś przeczytałam, że Sienkiewicz to pierwszorzędny pisarz drugorzędny. Ja jednak wspominam z rozrzewnieniem te emocje, jakie towarzyszyły mi przy lekturze „Potopu”. I lubię, i nie przestanę. Na emeryturze zamierzam przeczytać „Bez dogmatu”. I cieszę się prywatnie, że powstała biografia pisarza dla dzieci.

Oczywiście w książce o Sienkiewiczu musiała pojawić się Basia. Taka zadziora jak hajduczek w „Panu Wołodyjowskim”. Niesforna, od razu wpadła w oko panu Ignacemu – fundatorowi zbiorów Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza Oddziału Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu (musimy odwiedzić, to przecież niedaleko). To właśnie pan Ignacy Moś i mała dziewczynka są przewodnikami po życiu pisarza. Pan Ignacy opowiada Basi różne szczegóły z  życia: swojego i Sienkiewicza: jego latach szkolnych, ocenach, ulubionych przedmiotach, następnie karierze pisarskiej, podróżach, rodzinie, trzech Mariach jego życia, nagrodach, jamniku. Co rusz przenosimy się w czasy długich sukien, do Oblęgorka, do którego zjeżdżała liczna rodzina. Smaczku dodaje wywiad z pisarzem, który powstał na podstawie rozmowy opublikowanej w magazynie „Świat” 13 czerwca 1913 roku. Na końcu: kalendarium z życia pisarza, najważniejsze utwory, adresy muzeów Sienkiewicza i kalendarium wydarzeń. Ciekawostką jest to, że w roku narodzin pisarza – 1846 – odkryto planetę Neptun. Natomiast data jego śmierci – 1916, to rok ogłoszenia teorii względności przez Alberta Einsteina.

Miło się czyta kolejną biografię Anny Czerwińskiej-Rydel. Powiem otwarcie, że nie mam tych biografii dosyć. Autorka wyciąga na światło dzienne różne smaczki, ciekawostki, przybliża najmłodszym daną postać w sposób atrakcyjny i ciekawy. Tak jest i tym razem. Mam nadzieję, że ta książka zachęci do sięgnięcia po poważniejsze lektury Sienkiewicza.

Wiek 7+

Wydawnictwo Literatura 

środa, 01 czerwca 2016, be.el

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: