Świat jest stworzony po to, aby stać się kiedyś piękną książką
Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać
Blog > Komentarze do wpisu

Czerwony Kapitan - Dominik Dán (audiobook)

Do lektury zachęciła mnie medialna otoczka związana z przeniesieniem powieści na wielki ekran. W dodatku lubię Macieja Stuhra – zatem nic tylko sięgać po książkę (w myśl zasady: najpierw książka – potem film). Ekranizacji powieści jeszcze nie widziałam : choć ciekawa jestem, nie powiem, jak wyglądają bohaterowie - koledzy z policji, jak pokazano komunistyczną rzeczywistość u naszych południowych sąsiadów. Muszę przyznać – niewiele wiem o rzeczywistości w byłej Czechosłowacji, o procesie przemian, który dotknął ten kraj w latach 90-tych ubiegłego wieku. Ciekawym doświadczeniem było poznanie kulisów i mechanizmów – które w wielu aspektach podobnie wyglądały  jak u nas, w  Polsce.

Richard Krauze jest młodym śledczym w słowackiej policji kryminalnej. Głowa rodziny, dociekliwy, w przeszłości utalentowany uczeń. Należy do chłopaków z charakterem, którzy kierują się zasadami moralnymi – zupełnie niepodatni na łapówki i tanie rozwiązania. Nie odpuszcza, nie chodzi na skróty – ryzykując przy tym życie. To taki przypadek, który spędza sen z oczu swoim przełożonym. Szczególnie gdy chodzi o sprawę z przeszłości, w którą mogą być zamieszane wysoko postawione osoby. Jednak na Krauzem nie robią wrażenia żadne uwagi i insynuacje szefa czy ministra. Podświadomie czuje, że musi wyjaśnić sprawę feralnego gwoździa, który znaleziono w zwłokach dawnego kościelnego. Makabryczne odkrycie stało się okazją do poznania ciekawego tła społecznego, politycznego i historycznego dawnej Czechosłowacji. Komunistyczna rzeczywistość, zastraszeni ludzie wrabiani w różne przekręty   i plany władz. Świat, wydawać by się mogło, bez żadnych norm moralnych. A jednak jest miejsce na dobro i wiarę w przyszłość. Podczas lektury nie opuszczała mnie myśl, że z książki Dana bije swego rodzaju przesłanie do czytelnika – nieważne jaka zbrodnia, nieważne kim jest sprawca. Zawsze nadejdzie czas, kiedy cała prawda wyjdzie na jaw.

Książkę czyta Maciej Stuhr, który w filmie zagrał Richarda. Podoba mi się jego interpretacja. Próbuje w wielu miejscach nadać słowacki i czeski klimat. Intonuje odpowiednio głos, zmienia jego barwę, nadaje charakter danej postaci. Widać, że w tej książce czuje się jak ryba w wodzie. Bardzo mi się podobała jego interpretacja.

Wydawnictwo Media Rodzina

wtorek, 18 października 2016, be.el

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: