Świat jest stworzony po to, aby stać się kiedyś piękną książką
Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać
Blog > Komentarze do wpisu

Czytam sobie. Kto uratował jedno życie. Historia Ireny Sendlerowej - Ewa Nowak/ il. Anna Kurdziel

Irena Sendlerowa przyczyniła się podczas II wojny światowej do uratowania życia wielu żydowskich dzieci. Była mózgiem akcji ratunkowej – z narażeniem własnego życia i swoich najbliższych wywoziła z warszawskiego getta dzieciaki, których pochodzenie skazało je na śmierć w obozie koncentracyjnym: szukała dla nich opiekunów na czas wojny, bezpiecznych miejsc ukrycia, bo wierzyła, że TA straszna wojna kiedyś się skończy.

Ta niepozorna książeczka wydana w ramach serii „Czytam sobie” (poziom 3 – połykam strony) to przede wszystkim wzruszająca historia o życiu kobiety, którą szerzej w Polsce poznaliśmy jako nobliwą staruszkę. Pamiętam relacje z rozmów z nią – sympatyczną siwiuteńką jak gołąbek starowinką o ciepłym uśmiechu, skromną, która w strasznych czasach zrobiła to, na co niejednemu zabrakłoby odwagi. Jej mądre i wyważone wypowiedzi. Błędem byłoby tu mówić o Irenie Sendlerowej działającej w pojedynkę, bo w akcję ratowania życia ludzkiego zaangażowanych było mnóstwo innych osób, co zostało wspomniane również i w tej książce. To okazja, by poznać sytuację w okupowanej Warszawie, losy Żydów, w końcu życiorys cichej bohaterki, o której w powojennej Polsce ani nie pisały gazety, ani nie informowały radio i telewizja. Ze względu na temat i poziom trudności jest to lektura dla dzieci bardziej zaawansowanych w technice czytania.

Dla tych, którzy nie zetknęli się z tymi małymi cudeńkami wspierającymi naukę czytania, zaznaczę tylko, że poziom 3 to ostatni i najbardziej wymagający etap nauki czytania przeznaczony dla dzieci w wieku 5 - 7 lat. Oznacza to: 2500-2800 wyrazów w tekście, użycie wszystkich głosek, zdania bardziej złożone i dłuższe, alfabetyczny słownik wyrazów. Po lekturze dziecko może zdobyć „Dyplom sukcesu” (na końcu książki. To ważne dla początkującego czytelnika, który zmierzył się z książką, która tak bardzo przypomina lekturę dla dorosłych – a to przecież daje satysfakcję:)

Wiek 7+

Wydawnictwo Egmont

czwartek, 12 kwietnia 2018, be.el

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: