Świat jest stworzony po to, aby stać się kiedyś piękną książką
Archiwum
Zakładki:
Książki 2013
Książki 2012
Książki 2011
A tutaj piszę o książkach
(c) copyright Prawa autorskie zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie lub inne wykorzystywanie treści mojego blogu jest zabronione bez uprzedniej zgody autora
Dekoratorskie
Książki - 2010
Książki- 2008
Książki- 2009
Napisz do mnie
Piszą o książkach
Strony o książkach
Szablon mojego bloga
Wydawnictwa
Wyzwania czytelnicze
Zaglądam również TU
Tagi
Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać
wtorek, 31 maja 2016

Otwieram książkę na stronie z pierwszą bajką i już ożywają wspomnienia, bo „Opowiedział dzięcioł sowie” to bajka mojego dzieciństwa. Pamiętam doskonale książkę z ilustracjami (trochę zapomnianej) Anny Gosławskiej – Lipińskiej – z biblioteki, zaczytaną, długo i s specjalnie przetrzymywaną. Mimo że Jan Brzechwa napisał dużo bajek  wierszem, to właśnie ta najukochańsza bajka. A w tym grubaśnym tomie (rozmiary słuszne) – jest ich mnóstwo, niektóre z nich dawno niewznawiane, zapomniane. Uporządkowane w leśne bajanie, cykl o panu Soczewce, od baśni do baśni, oto bajka. 26 utworów, ponad 300 stron wyśmienitej lektury. Na każdej stronie ilustracje: niekiedy na całą stronę, innym razem tylko w  formie małych ozdobników.  Bajki poety, pisarza, który chciał być przede wszystkim czytany przez dorosłych. Jednak to właśnie utwory dla dzieci zadecydowały o długiej, kilkupokoleniowej zbiorowej pamięci. Myślę, że w pewnym sensie marzenie poety się ziściło. Bo wiersze, bajki, powieści Brzechwy czytają dziś wszyscy – również dorośli. Jako miłe wspomnienie dzieciństwa. Czytamy sobie, dzieciom, podrzucamy innym, wspominamy, znamy całe wiersze, fragmenty.

W tej książce znajdziecie takie tytuły: Szelmostwa lisa Witalisa, Pan Doremi i jego siedem córek, Pan Soczewka w puszczy, na księżycu, na dnie oceanu, Baśń o korsarzu Palemonie, Przygody rycerza Szaławiły, Magik, Baśń o stalowym jeżu, Wyprawa na „Ariadnie”, Pan Szczuka, Za króla jelonka, Trzy wesołe krasnoludki, Krasnoludki w ciepłych krajach. Nowe przygody trzech wesołych krasnoludków, Pan  Drops i jego trupa, Panieneczka z pudełeczka, Dwa koguty, Depesza, Przygoda Króla jegomościa, Poszła w las nauka, Latający pogrzebacz, Pchla Szachrajka, Psi pazur, Baśń o Rudobrodym Koźle, Kanato.

Niektóre z tych tytułów faktycznie brzmią obco. Warto zatem poznać coś nowego.

Tak się złożyło, że czytane bajek Brzechwy zbiegło się z lekturą „Chaty Magody” w której odnalazłam ilustratorkę Jolę Richter- Magnuszewską – na końcu świata, w Bieszczadach. W miejscu magicznym, gdzie (Jola)” wraz z dwoma synami i gromadką zwierząt mieszkają w drewnianym domu na górce i tam właśnie tworzą swoją bajkę. (…) Jola i Maciek mają czyste powietrze, spokój, piękno na wyciągnięcie ręki i pracę, z której utrzymują rodzinę. Kiedy na nich patrzę, widzę spełnionych, szczęśliwych ludzi” (str. 193).

Tak dzięki innej książce poznałam ilustratorkę, do której poczułam dużo sympatii. Jola Richter-Magnuszewska prowadzi zresztą blog „Z innej bajki”, na którym wyznała, że przygodę z ilustracjami do książki Brzechwy zaczęła równo rok temu. A Bieszczady? Pewnie dlatego pani Jola tak chętnie sięga w swoich pracach po elementy  natury. Wynika to z tekstów Brzechwy i środowiska, w którym ilustratorka żyje. Liście drzew, krzewy, zwierzęta, a przede wszystkim paleta jasnych kolorów– z tej książki bije dużo optymizmu. A niebo z „Pana Soczewki na księżycu” to niewątpliwie niebo bieszczadzkie, na którym widać o wiele więcej gwiazd niż na niebie w innych regionach naszego kraju.

Wiek 5+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

niedziela, 22 maja 2016

Wyklejka od razu skojarzyła mi się ze szpitalną podłogą. Może teraz są inne wymogi sanitarne, ale dawniej można było spotkać czarno – białą podłogę – w poczekalni, na oddziałach (przyjrzyjcie się ilustracjom książce). Zresztą historie opisane w tej książce zdarzyły się w przeszłości: kiedy nie było komputerów, telewizory wyłącznie czarno – białe, telefony tylko u niektórych mieszkańców. Brzmi jak historia S-F? Trochę i tak, bo i przygody opowiedziane przez Ankę – dziewczynkę ze srebrnym zębem – są takie jakieś nieprawdopodobne. Patrzę na wyklejkę i przypominają się nasze szpitalne pobyty – moje i rodzeństwa, w czasach kiedy rodzice nie mogli opiekować się dziećmi na oddziale. Właśnie podobne uczucia ma siedmioletni Andrzejek – który teraz już znacznie starszy, wraca do przeszłości. Taka dziewczynka ze srebrnym zębem przydałaby się na każdym oddziale – by zapomnieć o bólu, chorobie, samotności i tęsknocie. Szpitalna wariatka – w pozytywnym tego słowa znaczeniu – niczym wróżka zaczarowuje rzeczywistość, codzienność. A może i Pippi, która wpadła na chwilę, by pochorować, potowarzyszyć w niedoli. I dzięki Ance nic nie jest już straszne: tęsknota z bliskimi, bolesne zabiegi, obojętność personelu, brak empatii, nuda, brak intymności i prywatności, szpitalna nauka. Dziewczynka tworzy świat, do którego chętnie wejdzie każde dziecko: pełne niesamowitych postaci i zdarzeń, podszyte i humorem, i tajemniczością, strachem. Szarość i jednostajność tego miejsca (w dawnych czasach nikt nie przejmował się tym, że sale szpitalne nie są kolorowe i miłe dla oka)  rozjaśniają opowieści o treserze z odgryzioną głową, przemytnikach świętych panien, o złodziejach zębów.


Książka powinna znaleźć się w szpitalach dziecięcych. By po nią sięgnęły dzieci – bo warto zaprzyjaźnić się z Anką z książki. A może ktoś z personelu medycznego również sięgnie po tę książkę i lepiej zrozumie, co w małej duszy chorego dziecka gra? W ostatnich czasach wiele zostało zrobione w tym zakresie – ale też wiele ciągle przed nami.

Wiek 9+

Wydawnictwo Media Rodzina

sobota, 21 maja 2016

 

Książka zaskoczyła mnie przede wszystkim tematyką. Bo kto dzisiaj pisze o harcerzach? Tymczasem Małgorzata Karolina Piekarska, autorka kultowej „Klasy pani czajki” uznała temat ten za atrakcyjny. Mało tego. Sama książka zachęca do zainteresowania się tą formacją, która w Polsce ma wieloletnią tradycję, a która niestety powoli zanika. No cóż, w dzisiejszym świecie są inne priorytety, inne rozrywki. W moim mieście działała kiedyś prężnie drużyna harcerska. Dziś po niej zostało tylko wspomnienie.

Nastoletni Kuba święty nie jest. Lubi czasem popyskować . Niekiedy wymknie mu się wulgarne słowo. Właśnie przeżywa ciężki okres. Rodzina chłopca przeprowadza się z „lepszej” części Warszawy na Pragę. To policzek dla Kuby. A co z przyjaciółmi, gimnazjum, ulubionymi miejscami? Nawet fakt, że celem przeprowadzki jest Saska Kępa – jedna z najbardziej urokliwych dzielnic Warszawy, go nie cieszy. Kuba musi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Nie jest łatwo, w dodatku jego młodsza siostra postanawia zapisać się do zuchów. Nowy prażanin przypadkiem trafia na zbiórkę harcerzy, co chłopcu wydaje się dziecinne i głupie. Jednak powoli powoli Kuba przekonuje się do harcerstwa, nowych kolegów, celów do realizacji, ideałów. W dodatku pojawia się ONA, przepiękna dziewczyna, która z całego serca poświęca się harcerstwu.

Autorka potrafi porwać czytelnika. Przygoda, humor, tajemnica, historia podana w atrakcyjny sposób – niby przypadkiem, pomysły na spędzanie czasu wolnego, zachęta do poznawania swoich korzeni i małej ojczyzny, kontakty ze starszymi ludźmi, Powstanie Warszawskie, przyjaźń. Wreszcie miasto, właściwie jego malutki wycinek, który został pokazany tutaj niby w tle,  a jednak jest również ważnym bohaterem tej historii. Dzieciaki odkrywają jego tajemnice, błądzą po uliczkach, kluczą, szukają tropów, poznają mieszkańców. To naprawdę motywuje do tego, by poznać  i swoje strony i odwiedzić Saską Kępę. Piekarska ma lekkie pióro, świetnie łączy przeszłość z teraźniejszością i unika nadmiernego patosu i moralizowania. Jej bohaterowie nie są kryształowi czyści, mają swoje wady – ale to tylko dodaje im uroku. Harcerze  wyśmienicie radzą sobie e współczesnej rzeczywistości, w poszukiwaniach posiłkują się gadżetami i nowoczesnymi urządzeniami. Naprawdę harcerstwo nie trąci myszką.

P.S. Dla wielbicieli książki „Klasa pani Czajki” miła niespodzianka. Ale o tym cicho sza- odpowiedź w książce.

Wiek 11+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

środa, 18 maja 2016

Kiedy czytam o lekcjach pana Cebuli to przyznaję szczerze – zazdroszczę jego uczniom. Podczas mojej pracy w szkole nieraz słyszałam od wychowanków, że historia jest be, nieciekawa, kojarzy się z czymś nieatrakcyjnym, starym, czymś – co mówiąc po ludzku – trąci myszką, stęchlizną. Tymczasem w klasie pana Cebuli znajdują się ławki, które potrafią przenieść uczniów do innej epoki. Nauczyciel rzuca jakieś hasło, przedstawia problem, następnie uczniowie mają za zadanie udać się do danej epoki, by sprawdzić, co tak naprawdę miało miejsce. W tej części rzecz dotyczy Kazimierza Wielkiego, który zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną. Ciekawe, skąd król miał na to wszystko forsę? Przecież działania króla miały wymiar rewolucyjny, wręcz wywrotowy: nowe zamki, fortyfikacje. Jego przedsięwzięcie nie było tanie. To właśnie razem z przyjaciółmi z klasy ma wyjaśnić  dwunastoletnia Zuza. Za pomocą ławki dzieciaki lądują w średniowieczu, gdzie czeka ich zdobywanie wiedzy, ale też i liczne przygody, niebezpieczeństwa (mimo pewnej ochrony), a nawet spotkanie z królem. Bąkiewicz podaje wiedzę niby mimochodem, dodatek do tych wszystkich przygód. Trochę drżałam czy autorka poruszy również „trudne” tematy związane z Kazimierzem, ale skrzętnie je ominęła. Spragnieni wiedzy będą mogli uzupełnić informacje troszkę później. Za to pełno tu ciekawostek na temat życia w innej epoce, wyglądu miast i osad, życia mieszkańców. Książka zachęca też do tego, by pogłębić wiedzę. Ja sama trochę poszperałam w swoich lekturach i Internecie, by postawić kropkę nad i. Jednak dla dzieci ilość wiedzy w tym przypadku jest w sam raz – a jeśli faktycznie ktoś odkryje w sobie miłośnika historii, będzie oczywiście mógł rozwijać swoje zainteresowania już we własnym zakresie.

Fabuła wciąga, ciągle coś się dzieje, nie brak tu humoru. Wartością dodaną są ilustracje - komiksy Artura Nowickiego, które znamy już z innej części historycznego cyklu: „Mieszko, ty wikingu!”. Przedstawiają zabawne postacie, historie, dialogi. W dodatku uczą, przekazują wiedzę na temat epoki.

Seria Naszej Księgarni „Ale historia” to przedsięwzięcie bardzo intrygujące i udane. Z niecierpliwością czekamy na kolejną książkę – ciekawe do którego władcy pan Cebula znów wyśle swoich uczniów następnym razem? I czekamy na ławki pana Cebuli – by stały się nieodzowną częścią wyposażenia pracowni historycznych.

Wiek 9+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

wtorek, 17 maja 2016

Kostek to pies, który … nie żyje. Od kilku lat w rodzinie Pepperów, zaprzyjaźniony zwłaszcza z nastoletnią Dusią. Pies musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości – w zupełnie innym, nieziemskim wymiarze. Na szczęście szybko poznaje nowych przyjaciół: chomika Marcina, gąsiora Gabriela, zająca Walentego, trochę szaloną i nadpobudliwą małpkę Orlanda oraz nieprzyjemną pajęczycę Panią Jones. Wszyscy oni wraz z Kostkiem tworzą grupę S.O.S czyli Stacjonarnych Opiekunów Spirytualnych. Wszystkie te zwierzaki były dawniej pupilami rodziny Pepperów – oczywiście na przestrzeni różnych wieków, bowiem niektórzy z tych osobników liczą sobie już ponad kilkaset lat. To grupa dozorców troszcząca się o rodzinne sprawy swoich chlebodawców – oczywiście ci drudzy w oczywiście żyją w błogiej nieświadomości. Nawet nie widzą, że ktoś nad nimi czuwa i sprawuje opiekę. A ta wkrótce przyda się w szczególności, bowiem wokół Pechowej Woli, posiadłości Pepperów, zaczynają kręcić się nieprzyjemne osoby, które zrobią wszystko, żeby wyrzucić rodzinę z wielowiekową tradycją na bruk. Zwierzęce duchy też są zdeterminowane, by  z całych sił pomóc Pepperom i by nikt nie zechciał zamieszkać w starym domostwie. Możecie się oczywiście domyślić, co mam na myśli. Książka toczy się wokół trzech tematów: nowej rzeczywistości dla Kostka, któremu trudno pogodzić się z myślą, że … już nie żyje. Dalej – walki o dom dla Pepperów oraz próby nawiązania kontaktu z Dusią, córką państwa Pepperów. Czy uda się rozwiązać te wszystkie problemy? W książce nie brakuje przygód, humoru, wiele się dzieje. Temat wydaje się niełatwy: śmierć ulubionych zwierząt. Ta lektura daje najmłodszym nadzieję, że pupil jest gdzieś obok, czuwa nad nimi.

Książka ma ciąg dalszy: jest już dostępna część: „Kostek i ostatni cyrkowy tygrys”.

Wiek 7+

Wydawnictwo Media Rodzina

czwartek, 12 maja 2016

Na naszej ulicy jest co najmniej czterech chłopców, którzy marzą o karierze piłkarskiej. Fiu fiu, biorąc pod uwagę, że „naj” jest zawsze nasza reprezentacyjna jedenastka – konkurencja o miejsca będzie w przyszłości całkiem poważna. A gdy zdamy sobie sprawę z tego, że podobnych marzycieli są tysiące – warto już teraz popracować nad swoją kondycją, by w  przyszłości być bezkonkurencyjnym. Tak więc chłopcy do roboty. Tylko właściwie dlaczego piszę tu – chłopcy? W drużynach moich synów grają bądź grały również dziewczynki i radziły sobie bardzo dobrze. Ale zanim dzieciarnia zabierze się do roboty – tzn. do treningu, najpierw niech przeczyta książkę Ewy Nowak, która opisuje codzienność piłkarza ligowego. Dowie się wielu ciekawych rzeczy o życiu boiskowego profesjonalisty. Na przykład co powinien jeść, ile ćwiczeń powinien wykonać, jak może odreagować stres, jak przygotować się do meczu, ile godzin powinien spać. Oprócz takich rzeczowych informacji Autorka zawarła w treści również cenne nauki odnośnie zachowania fair play, kibiców i postawy wobec przegranych. To wartościowa lekcja dla dzieci, które chciałyby zawsze zwyciężać.

W tej części nie ma dialogów. Ewa Nowak jest bacznym obserwatorem życia Artura. Zdaje relację, co robi, jak trenuje, jak reaguje, co je, z kim się spotyka. Jest narratorem wszechobecnym i wszechwiedzącym. Zna myśli piłkarza: jego mocne i słabe strony, radości i obawy.

Książka została wydana w ramach serii „Czytam sobie” poziom trzeci. W tym przedziale są użyte już wszystkie głoski, zdania są bardziej rozbudowane i złożone, w tekście jest od 2500 do 2800 wyrazów, w tym również te skomplikowane. Są one oznaczone gwiazdką. Ich wyjaśnienie dzieci mogą znaleźć na końcu w słowniku alfabetycznym. W tej części są wyjątkowo atrakcyjne naklejki dla tych, którzy samodzielnie połknęli strony – wszystkie oczywiście o piłkarskiej tematyce. Ilustracje Joanny Rusinek są czarno – białe. Myślę, że to dobry pomysł. Tekst Ewy Nowak jest jak relacja dziennikarska. Stąd takie ilustracje kojarzą się z trochę z artykułem prasowym, reportażem. Są swego rodzaju dokumentem, który pokazuje piłkarską stronę życia Artura.

Wydawnictwo Egmont

niedziela, 08 maja 2016

„Marzec roku przestępnego 1644 jest zimny i wietrzny.

Królowa marznie, choć zakłada ciepłe, dziane pończochy z jedwabiu i koziej sierści wyrabiane przez gdańskich rzemieślników.”

Taki jest początek książki Janiny Lesiak o królowej Cecylii Renacie – żonie Władysława IV, córce cesarza Ferdynanda II. Habsburżanka – nie grzeszy urodą. Ma podłużną końską twarz, specyficzną wysuniętą szczękę tak charakterystyczną dla tego rodu, jest bladolica i słabego zdrowia. W roku 1644 ma dopiero 33 lata. Spodziewa się kolejnego dziecka. Młoda (na pewno jak na dzisiejsze czasy), a jednak zmęczona życiem. Autorka przedstawia zapis trzech ostatnich dni z życia królowej, które nie ma nic wspólnego z egzystencją królewny z bajki. Bo bajka zazwyczaj kończy się ślubem, a po nim jest: i żyli długo i szczęśliwie. Jednak małżeństwo z Władysławem to pasmo nieszczęść. Jej marzenia pryskają jak bańka mydlana. Nie spodobała się mężowi, co dawał jej wielokrotnie do zrozumienia. Sam miał kilka kochanek, nieślubne dziecko, na pewno daleko mu było do świątobliwego ojca Zygmunta III Wazy. Cecylia od samego początku budzi sympatię. Mądra królowa, która troszczy się o swojego czteroletniego syna. Ma świadomość, że odchodzi. W myślach wraca do przeszłości: do czasów dzieciństwa, młodości. Spotyka się w swoich rozmyślaniach z osobami, które znała. Zresztą co rusz ktoś zachodzi do jej komnat. Mamy możliwość spojrzenia na Europę i Polskę siedemnastowieczną z perspektywy kobiety. To faktycznie taki trochę babski tygiel, w którym pełno jest uczuć, też ploteczek, uraz i niespełnionych marzeń. To w końcu przegląd znanych postaci, znanych z kart historii, to codzienność na dworze, wraz z różnymi knowaniami i prowokacjami. Autorka w fabułę wplata co rusz jakieś ciekawostki z życia, które dotyczą ubioru, jedzenia i obyczajów. Dużo dowiadujemy się na temat samego króla, który też jest słabego zdrowia, stroni od królowej i żyje w swoim świecie.

Kiedy czytałam książkę Janiny Lesiak pomyślałam sobie, że ciekawym przedsięwzięciem byłoby stworzenie czegoś w rodzaju literackiego pocztu królowych polskich. O królach wiemy więcej. To oni byli ciągle w awangardzie historycznej: na lekcjach, w książkach, filmach. Nasze polskie królowe ciągle gdzieś w tle, niepozorne, ukryte – może nawet wbrew swojej woli. Bo przecież wiadomo, że niektóre z nich były bardzo charakterne. Sama przyznaję, że znam niewiele z polskich władczyń – i jeśli już, to te, które tkwią od dawna w powszechnej świadomości, jak Jadwiga , która wyszła za Jagiełłę i Bona, która przybyła z dalekich Włoch. Stąd z ciekawością zasiadłam do lektury mało znanej autorki, która mnie mile zaskoczyła. Janina Lesiak skryta w niepozornym Złocieńcu stworzyła obraz kobiety –królowej, bardzo wyrazistej. Takiej jak my – z planami i marzeniami, z poczuciem porażek i sukcesów życiowych. Obraz królowej z krwi i kości. Książkę czytało się wybornie. Nie ma tu nagłych zwrotów akcji, zaskoczenia. Jest za to dużo przemyśleń, refleksji nad tym co się udało a co nie, co jeszcze można zrobić. Jest strach o dziecko, które za chwilę zostanie bez matki. Kawałek dobrej literatury. Czytało się wybornie. A z mojej strony jest prośba o kolejną królową.

Wydawnictwo MG

 Kreatywna książka dla dzieci: „Krótka historia starożytnych cywilizacji” nawiązuje oczywiście do jej poprzedniczki pod tym samym tytułem, o której pisałam tutaj. Ta propozycja namawia najmłodszych do sięgnięcia po kredki, ołówki i farby i do pracy twórczej. To zbiór najróżniejszych zadań, które przenoszą dzieci w czasy odległe, do starożytności. Można tam spotkać wojownika z Chin i żołnierza Cesarstwa Rzymskiego, kobietę w tradycyjnym stroju chińskim i królową Egiptu. Wszystkie te postacie dzieci same kolorują lub przyozdabiają przy pomocy naklejek (w komplecie do wyboru 73 naklejki). W przeszłości mali twórcy poznają stare budowle: piramidę, bramę, świątynię. Razem z archeologiem wchodzą do niebezpiecznego labiryntu prowadzącego do mumii. Szukają postaci z różnych cywilizacji, ozdabiają tatuażami celtyckich wojowników, naklejają brakujące literki przy zwierzętach. Dzięki tym zadaniom dzieci piszą, liczą, szukają różnic, ćwiczą koncentrację i spostrzegawczość. I oczywiście chcąc nie chcąc – uczą się historii. Świetnym pomysłem są 4 plakaty (format A3) przedstawiające świat starożytny: Egipt, Rzym, Chiny i cywilizację Majów. Dzieci przenoszą się na zwykłe ulice tamtych światów, poznają codzienność mieszkańców, zwyczaje. Taka książka to niesztampowa i atrakcyjna lekcja historii, która może uatrakcyjnić monotonną wiedzę. Książka jest przeznaczona dla dzieci przedszkolnych, ale ja chętnie poleciłabym ją również uczniom, którzy zaczynają przygodę z historią już na poważnie – głównie czwartoklasistom.

Kreatywna książka jest uzupełnieniem do wydania kolorowego w twardej oprawie. Można ją oczywiście potraktować jako odrębną lekturę, jednak na pewno pomocna okaże się tutaj wersja kolorowa. Dla dorosłych ważna informacja – na stronie wydawnictwa można skorzystać z poradnika dla rodziców, gdzie znaleźć można kilka ważnych informacji z dziejów, a które na pewno przydadzą się przy lekturze, zwłaszcza wtedy, gdy pojawią się pytania i wątpliwości.

Książka - podobnie jak wszystkie propozycje Zuzu Toys, są w wersji dwujęzycznej: polsko - angielskiej.

Książkę można kupić tutaj.

Wiek 5+

Wydawnictwo Zuzu Toys