Świat jest stworzony po to, aby stać się kiedyś piękną książką
Archiwum
Zakładki:
Książki 2013
Książki 2012
Książki 2011
A tutaj piszę o książkach
(c) copyright Prawa autorskie zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie lub inne wykorzystywanie treści mojego blogu jest zabronione bez uprzedniej zgody autora
Dekoratorskie
Książki - 2010
Książki- 2008
Książki- 2009
Napisz do mnie
Piszą o książkach
Strony o książkach
Szablon mojego bloga
Wydawnictwa
Wyzwania czytelnicze
Zaglądam również TU
Tagi
Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać

Biblioteczka rodziców

czwartek, 26 listopada 2009

Książka jak najbardziej na czasie. Co chwila słyszymy w telewizji o katowanych dzieciach, porzuconych, zaniedbanych. Serce mi się kraje, gdy to widzę i słyszę. Czasem w gronie rodzinnym, podczas spotkań, rozmawiamy o tym. Nie umiemy znaleźć odpowiedzi na pytanie: dlaczego?

 Alice Miller, znana i ceniona psychoterapeutka, pisze, że dzieciństwo to okres, w którym ładujemy akumulatory na całe życie. Jeśli jest udane, spędzone w kochającym domu, pełnym ciepła rodzinnego, daje duże szanse na dobry start w dorosłość.  Dzieciństwo pełne cierpienia i razów, siniaków, to też pasmo cierpienia, które niekoniecznie musi się skończyć wraz z opuszczeniem domu i zaczęciem życia na własny rachunek.  Więcej o książce na blogu Półeczka z książkami.

Wydawnictwo Media Rodzina

 

niedziela, 13 kwietnia 2008

 

Zaraza nas nie opuszcza:( I tak to trwa od świąt wielkanocnych. Teraz z dzieci przeniosło się na nas i tak psikamy wszyscy. A jak dzieciaczki są chore to wiadomo - wiszą na nas od rana do wieczora. Świetnie się sprawdza w chorobach i nie tylko książka Marty Bogdanowicz- Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki. Na Magdę Bogdanowicz natrafiłam dzięki mojej koleżance - logopedzie. A przytulanki pozwalaja zbudować wspaniałą więź uczuciową i fizyczną między dziećmi i rodzicami, książka zawiera zabawy oparte na dotyku, zwane masażykami . Dzieci podczas takich zabaw uspokajają się, relaksują, uczą koncentracji. Zabawa jest przednia- bo jak raz się zacznie to dzieci chcą jeszcze i jeszcze.

Na górze róże, na dole fiołki

Na górze róże,                         

Trzymamy dziecko na kolanach; dziecko zwrócone do nas twarzą.

 na dole fiołki,                              

Obejmujemy dziecko, rysujemy na jego barkach duże kwiaty,

my się kochamy,                         

 Na plecach, w ich dolenej części małe kwiatki

jak dwa aniołki                           

Przytulamy dziecko, krzyżując ręce na jego łopatkach

Bogdanowicz opracowała mnóstwo takich zabaw, wykorzystała znane i mniej znane wierszyki. Mnie i moim pociechom ta książka bardzo się podoba.

 

Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki- opracowała Marta Bogdanowicz

poniedziałek, 10 marca 2008

 Z dzieckiem w świat wartości

Bardzo cieszę się, że taka książka jest na rynku. Wśród dziesiątek najróżniejszych poradników- jest to prawdziwa perełka, do której będę sięgać często jako rodzic i jako nauczyciel. A co również ważne- jest to książka polska, a więc odpowiadająca naszej rzeczywistości i mentalności. Już nieraz się przekonałam, że niektóre pozycje obcojęzyczne z tej kategorii mają się nijak do naszego życia codziennego.

Może najpierw kilka słów o autorkach- Irena Koźmińska- jest m.in. założycielką i prezesem fundacji "ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom", Elżbieta Olszewska- prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu zdrowia emocjonalnego dzieci oraz Programu Nauczania Wartości.

Dziś, kiedy słyszy się tyle na temat kryzysu wartości, problemów z dziećmi i młodzieżą, przemocy, taka książka jest jakby światełkiem w tunelu- co robić, by nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych."Nauczenie wartości to najważniejsza rzecz, jaką możemy zrobić dla szczęścia naszego dziecka" [Linda i Richard Eyre]. Książka jest podzielona na dwie części- Część I- w której znajdujemy mądrą odpowiedź na pytanie- dlaczego trzeba i jak można uczyć dzieci wartości. Część II-Podróż ku wartościom- ta część książki obejmuje 12 rozdziałów, z których każdy opisuje i analizuje dokładnie jedną wartość. Autorki zdecydowały się opracować następujące zagadnienia- szacunek: podstawę wszystkich wartości moralnych; uczciwość; odpowiedzialność; odwagę; samodyscyplinę, czyli umiar i rozwijanie własnego potencjału; pokojowość; sprawiedliwość; szczęście, optymizm, humor; przyjaźń i miłość; solidarność; piękno; mądrość. Z wielkim zainteresowaniem zajrzałam również do bibliografii, gdzie znalazłam też kilka cennych informacji. 

Książka ta jest adresowana w pierwszej kolejnośći do rodziców, czyli do pierwszych i najważniejszych nauczycieli wartości. Autorki proponują wprowadzić świadome nauczanie wartości do naszych domów. Można przeznaczyć każdy miesiąc roku na nauczenie dzieci jednej z dwunastu przeanalizowanych w książce wartości: na omówienie jej sensu, na rozmowy o niej przy okazji wspólnych lektur, oglądanych filmów,obserwowanych i doświadczanych sytuacji życiowych.  W następnym roku można ten cykl powtórzyć ze starszymi dziećmi- każdy bowiem rozdział zawiera ćwiczenia w różnym przedziale wiekowym. Okazuje się bowiem, że na naukę nigdy nie jest ani za wcześnie ani za późno- o wartościach można rozmawiać już z 3-latkiem i jeszcze z 18-latkiem. Na końcu każdego rozdziału jest lista książek, które można z dziećmi czytać, po to by następnie móc rozmawiać o danym problemie. Jako przykład podam lektury, w których znajdują się przykłady szacunku lub braku szacunku:

- dla dzieci młodszych-Brzydkie kaczątko [Andersen], Kwoka [J. Brzechwa], Balsam dla duszy dziecka [J. Canfield, M.V. Hansen], Rasmus i włóczęga, Dzieci z Bullerbyn [A. Lindgren], Szacunek- ja na niego zasługuję i innym go okazuję z serii Skrzat od dobrych rad [T. i J. O'Neal], Ale ja tak chcę [B. Ostrowicka], Żabka i obcy [M. Velthuijs], Sekret Taty i ciężarówka [A-C Westly ]

-dla dzieci starszych- Cudowne ręce [B. Carson], Samotność bogów [D. Terakowska], Balsam dla duszy nastolatka [J. Canfield, M.V. Hansen, K. Kisberger], Inny [R. Kapuściński], Zabić drozda [H. Lee], Folwark Zwierzęcy [G. Orwell], Jak uleczyć fanatyka [A.Oz], Prawda czy wyzwanie [A.Thor], Pamiętnik na trzy głosy []T. Torres.

Z dzieckiem w świat wartości- I. Koźmińska E. Olszewska, Świat Książki 2007